Potom sme zistili, vodítka pole u nás, Ian Whiteley a Abel Roche, stáli pokojne, len sledoval tesnenie. Ľudia, ktorí naozaj vedia Antarktídy, ako sa zdá, nie sú príliš ľahko zamával.

V prednej časti Scottovej 1910 chate, obrie tesnenia driemal, tučný a spokojný, nerušene podľa vrčanie rotorov vrtuľníkov, ako sme sa dostali z neba. Pripútaný mimo chate ležala kostra psa po sebe zanechal Scotta mužov chudáčik, pomyslel som si. Ale potom, možno mal to šťastie, že ostatní psi zomrel na nekonečné, neplodné pochod k pólu.

Whiteley nás vyviedol na ľad, strkať predbežne pri akýchkoľvek riskantné hľadajú náplastí s dlhou kovovou tyčou. Roche niesol cepín a niekoľko ďalších vážnych vyzerajúce kúsky záchranárstvo, ale nakoniec nikto z nás potreboval zachrániť.

Muži Canada Goose Expedition Hnedý Slovakia

Stáli sme na morskom ľade priamo pred Scott základne, sa slnkom svietiace za nami Mt Erebus, sledovanie zbierku pečaťou povaľujúce na snehu, keď zrazu veľké kusy ľadu asi 15 metrov pred naším nohy začali posuvné do ľadovej vody, striekajúcej a prekvapujúce tesnenia do neochotného pohybu.

Oni trpeli, samozrejme, a napadlo ma pri chôdzi do kopca, ak Scott a ostatní možno uvítali smrť na konci. Koniec koncov, boli bití na ich veľké výhry, pólu tým, že nórsky Roald Amundsen. Muselo sa necítil tak krutý vidieť nórskej vlajky vlajúce pri tom, keď sa konečne rozložiť na 90 stupňov juhu. Možno, že chcel zomrieť? Možno, že sa vzdal nádeje, s trochou vôle? Alebo možno to je len môj projekcia, môj pokus z Gore-Tex komfort roku 2007, aby sa to všetko menej tragédiu.

Len cez kopec od Scott základni je malá obálka Ameriky, úplne neporušené, ako by niekto zapečatil to, prilepené pečiatka ďalej a zaslali ju celú cestu sem dole.

Je to ilúzia, samozrejme; všetci vyšli, aby splnili svoje hladné smrťou (alebo, v prípade Shackleton, ich sláva) takmer pred 100 rokmi, ale nikdy som zažil niektorý múzeum tak ovplyvňuje ako tieto.

NZPA reportér Sue Eden a ja som šiel tam, pozrite sa na obchod (samozrejme) a zistil, že plná amerických dodávky cukríky, cigarety, chlast, tričká a značky šampón s názvom 'Aussie', čo je jeden z Ameriky najväčší predajcovia, ale je v Austrálii úplne neznáma. Myslím, že to vyrobené na Floride.

Dnes som videl Erebus ako pozadie na iný strašidelnom pohľad opustené chatách Ross Island. Tieto storočia staré budovy boli kedysi zimné domovy malou skupinou britských bádateľov, mužov, ktorí cestovali po dobrodružstve pred thrillseeking bol miliárd dolár podnikania a.

McMurdo Station, americká základňa na ľade, je obrovský inštalácia s až 1200 vedcov rezidentmi, vojenského personálu a podporného personálu zrazu všetci žijú v mnohoposchoďový koľajniciach a obsluhovaných kuchári, upratovačky, mechanici, zdravotné sestry v plne vybavenom nemocnica tam má dokonca svoj vlastný hyperbarická komora existujú iba dva z nich v celom Novom Zélande.

Briti, ktorí našiel Scott boli súčasťou jeho pôvodného strany, a strávili zimu v chate, Muži Canada Goose Expedition Hnedý Slovakia čaká na Polák strana vrátiť, uvažoval po celú dobu tmy keď zomrel, a ako to stalo sa zvýšene jasné, či utrpel hrozne.

Kúpil som si pár vriec trhané čipov ( 'vysoký obsah bielkovín!') len preto, že tam by mohli byť príjemné k jedlu v lietadle domov namiesto dávok US Air Force jedli sme na ceste sem, obrovský papierové vrece plný sladkých muffinov a müsli tyčiniek a ďalších diabetes rizík.

Po uhýbať si Sealy smrť, my odkolébal späť do Scott Base rozhovor Sir Ed, ktorý držal tam za takmer 40 minút v bare, pred začatím svojej prvej škótskej. Keď som prišla hore písať to, sedel v jedálni, ktoré majú práve skončenej večeru, s pohárom bieleho vína v ruke, potom to bolo preč do postele odpočívať až na veľkú sobotu, kedy bude predsedať 50. anniverary osláv.

A to je plný hlučných, pôvabné, búrlivý Američanov, plná dôvery ponorenie do ich vlastnej kultúry, aj tu vo voľnej prírode juhu.

Je ťažké pozerať sa na Mt Erebus, bez toho, aby cítil niečo ako mrazenie v chrbte a ramenách. Prečo? Oh, samozrejme, samozrejme, pretože to je hora, kde viac ako 250 cestujúcich v leteckej doprave náhle, brutálne prišli o život v roku 1979. Lenže Erebus je strašidelné z iného dôvodu.

Nikdy som nevidel novinári pohybovať tak rýchlo.

Je ticho, výhražne nažive.

Je to stále to isté s vojenskými rokmi vreca musí byť kontrolované v asi šesť mesiacov, ako je skutočne lietať. Bolestivé, ale kto som sa dohadovať s Uncle Sam? Má môj kufor teraz.

Sťažnosti na teplo odparenie. Dnes ráno sme sa vydali až príletov Heights, vedecké výskumné zariadenie asi 20 minút 'od 4WD od Scott základni, kde sú Austrália a Nový Zéland vedci skúmajúci ozónovú vrstvu. Tam hore, mrazivý vietor faktor znižuje teplotu na 18 stupňov Celzia. O hodinu neskôr, keď sme sa išli pozrieť na americkú základňu McMurdo Sound a drobné, evokujúce Discovery chata blízkosti, bolo to dobré 10 stupňov chladnejšie.

'Má môj zadok tučná v tejto bunde?' povedal môj nový kamarát JC, aljašskej elektrikár tu svoj tretí leto, kedy som narazila do neho mimo kuchyne. JC sedel vedľa mňa v lietadle sem, požičal mi jeho kábel kamery, a bol plný rád ( 'Claire, keď ste tú nehanbite sa o uvedenie na hŕbu krém, pretože Uf, že vaša pokožka skutočne vyschnúť. ')

Zajtra odchádzame Antarktídy, a my sme strávili večer baliť všetky naše batožinu a dispečing je s americkým letectvom; aj keď nie sme vyletí až do skorého popoludnia, naše sáčky už preč má naložiť na lietadla Globemaster.

expedícií Robert Falcon Scott a Ernest Shackleton sú zachované v týchto správny čas kapsúl; rovnako ako v prípade, že prieskumníci majú vstal a šiel von, pred niekoľkými minútami.

Sú to prvé ľudské obydlia na kontinente jediným miestom na svete, pretože konzervátorov rady hovoria, kde môžeme skutočne vidieť prvé bývanie človeka.

Tu sme v Antarktíde, a počas jednej hodiny od nášho pristátia, fotograf začal sťažovať na teplo.

Mt Erebus prebehne mráz hrôzy

Všetky veľké osláv 50. výročia boli na tomto ráno, po podaní naše príbehy sme všetci strávili popoludnie preskúmavať okolie. Sue a ja vyliezol Observation Hill, tesne nad stanice McMurdo, aby sa zistilo kríž postavený v roku 1913 britskými prieskumníkov, ktorí našiel hladovali, zmrznuté mŕtvoly kapitán Robert Falcon Scott a jeho muži. Oni zomrel v marci 1912 na spiatočnej ceste od pólu, len 11 míľ ďaleko od dosiahnutia ich potravinovú zásobený sklad.

Teraz, aby sa nám znelo o niečo menej wimpy, morský ľad je práve to, čo znie ako ľad, ktorý je plávajúce v hornej časti mora. Boli sme varovaní v bezpečnostnom brífingu včerajšej že morský ľad v tomto konkrétnom mieste bolo prísne mimo hraníc, pretože to bolo tavenie, a tam je aj rad čiernych vlajok, ktoré obmedzujú prístup k nemu.

Je to brilantné slniečko vonku stále, ale je to ťažké nemyslieť na skorých prieskumníkov prežíva mesiacov tmy, zimnom odplatu za to všetko nádherné svetlo leta.

Každý z nás vyskočil späť asi 20 metrov a pripravený sprint späť na základňu (ako skoro rovnako môžete šprint na sebe polypropylén, rúno, vetruvzdorná kombinézu, 'mukluk' topánky, ktoré váži pár kíl každý s obrími perové bundy. No, ' skočil 'nie je úplne to slovo je skôr nadváhy kolísanie, ako zhluk natvrdlý tučniakov.

Na kontinente, kde väčšina vecí je alebo zdá zmrazené, Erebus je zakončená konštantná, subtílne oblaku sopečného pary, rovnako ako jeho sused, Mount Terror. 'Len vám vedieť,' Zdá sa, hory povedať: 'Som pripravený k ránu nejaký čas.'